Zjistit vícesdílet na facebooku

Vše, co jste chtěli vědět o bělení zubů

mám dotaz

Záleží vám na vašem chrupu a úsměvu? Přemýšlíte o bělení zubů? Přečtěte si náš článek, který vám odpoví na nejdůležitější otázky spojené s touto procedurou. Zjistíte například, pro koho je bělení zubů vhodné a kdo by jej naopak podstupovat neměl. Dále také, kolik to stojí nebo jak celá procedura probíhá. V neposlední řadě vám přiblížíme péči o vybělené zuby nebo vám poradíme, jak efekt vybělených zubů prodloužit.

Co je to bělení zubů?

Zjednodušeně řečeno je bělení zubů proces, při kterém dochází k odstranění barevných pigmentů ze zubů. Celé je to však trochu složitější. Pigmenty jsou totiž zachycené uvnitř tvrdých zubních tkání, odstraňují se proto fyzikálně-chemickou cestou, kterou je nutné provádět podle přesného postupu.
V Estetickém centru EXTÉ Brno provádíme bělení zubů metodou Opalascence.

Jaké jsou možnosti bělení zubů?

Pokud se na bělení zubů podíváme z pohledu vykonavatele, existují pouze dvě možnosti. První z nich je ordinační bělení zubů, které provádí zubní lékař ve své zubní ordinaci za pomoci specializovaného stomatologického vybavení. Viditelných výsledků je dosaženo již po dvou
20 minutových aplikacích bělícího gelu.
Druhou možností je domácí bělení zubů pomocí individuálně zhotovených nosičů, do kterých se aplikuje gel na bělení. Nosiče se vyrábějí v zubní laboratoři na základě otisků chrupu, nosič pak přesně pasuje na chrup pacienta. Domácí bělení zubů metodou Opalascence trvá 2 - 3 týdny a jeho účinnost je dva odstíny.

Jak probíhá ordinační bělení zubů?

Celý proces bělení zubů, při jedné návštěvě zubní ordinace, trvá cca dvě hodiny. Za tuto dobu garantujeme účinnost nejméně dva standardizované odstíny VITA. A jak to celé probíhá?
·         Nejdříve vám nasadíme rozvěrač tváří a rtů, abychom měli volný přístup k vašemu chrupu. Chrup vám důkladně opláchneme vodou a vysušíme vzduchem. Zároveň vytvoříme kolem krčků zubů a dásní ochrannou bariéru, která uchrání citlivé části zubů před bělícím gelem.
·         Následně vám na chrup naneseme vrstvu bělícího gelu a necháme jej 20 minut působit. Poté jej ze zubů odsajeme a krok opakujeme znovu (standardně tedy dvě aplikace, v případě potřeby více, až do požadovaného výsledku).
·         Po poslední aplikaci odsajeme veškerý bělicí gel, odstraníme ochrannou bariéru a chrup důkladně opláchneme. Na závěr vyhodnotíme změnu odstínu chrupu.

Je vybělení zubů trvalé?

Vybělené zuby samozřejmě nevydrží navěky. Efekt vybělených zubů však můžete při správných stravovacích návycích, správném čištění a používání vhodné zubní pasty prodloužit až na několik let. Standardně vám však efekt vybělených zubů vydrží 1 - 2 roky.

Je možné bělit zuby opakovaně?

Ano, je to možné. Procedura bělení zubů nemá žádný negativní vliv na zubní sklovinu, proto se může opakovat. Vzhledem k tomu, že efekt vybělených zubů přetrvává 1 - 2 roky, doporučujeme celou proceduru opakovat, jakmile dojde ke změně odstínu zubního pigmentu.

Existují nějaká rizika bělení zubů?

Při domácím bělení zubů může dojít při časté a nekontrolované aplikaci k tzv. přebělení zubů. Na chrupu vzniknou tzv. křídové skvrny, které mají jiný barevný odstín než samotný chrup.
U ordinačního bělení nemůže dojít k nenávratnému poškození zubů. Poměrně často však dochází k dočasnému zvýšení citlivosti zubů, které je však běžné a odeznívá po 24 hodinách.

Je bělení zubů bezbolestné?

Ano, bělení zubů je bezbolestné. Dochází pouze k dočasnému zvýšení citlivosti zubů, které po 24 hodinách odezní (viz výše).

V jakých případech bělení zubů nedoporučujete?

Bělení zubů rozhodně není pro každého. Proto před samotnou procedurou doporučujeme konzultaci s odborníkem, který s vámi probere váš aktuální zdravotní stav a stav vašeho chrupu. Bělení zubů zpravidla nedoporučujeme:
·         máte-li poškozený chrup (zubní kaz, poškozená sklovina, úraz - ulomený zub apod.) - zuby jsou v těchto případech citlivější, bělení zubů bývá nepříjemné;
·         při zánětech v dutině ústní;
·         máte-li na předních zubech plomby nebo korunky - barva těchto prvků je odlišná od barvy zubů, proto se bělení provádí před zhotovením kompozitních výplní (fazety, korunky nebo zubní náhrady), které se následně barvě chrupu přizpůsobí;
·         jste-li silný alergik - nikdy totiž nelze vyloučit alergická reakce;
·         u dětí mladších 16 let - dětský chrup bývá nevyzrálý a velmi citlivý;
·         u těhotných a kojících žen - bělící gel obsahuje látky, které jsou pro ženy v těchto obdobích nevhodné.

Musím o vybělené zuby speciálně pečovat?

Ano, samozřejmě. Po samotné proceduře bělení zubů je nutné držet min. 24 hodin tzv. „bílou dietu", tzn. vyhýbat se potravinám, jež obsahují výrazný barevný pigment (káva, čaj, coca-cola, červená řepa, kari, špenát apod.) a nevhodným návykům jako je např. kouření. Pigmenty obsažené v nápojích a potravinách mohou negativně ovlivnit výsledný efekt bělení.

Abyste prodloužili efekt vybělených zubů, doporučujeme o chrup zodpovědně pečovat každý den, nejen v době „bíle diety". Například používáním vhodné zubní pasty a ústní vody, správnou technikou čištění zubů, pravidelnými návštěvami u zubního lékaře, omezením konzumace kávy, červeného vína apod., nebo kouření.

Kolik stojí bělení zubů?

Domácí bělení zubů, respektive vytvoření individuálních nosičů bělícího gelu z otisku chrupu, stojí
3 500 Kč. Jedna kompletní procedura v rámci ordinačního bělení vás bude stát 4 000 Kč.

Lékaři - profil

Novinky

MUDr. Sylvie Slavíková – objednávky ...

[18/02/2020] Pro objednávání k MUDr. Sylvii Slavíkové volejte na tel. č. 542 ...

více

Dentální hygiena – objednávky ...

[13/02/2020] Pro objednávání na dentální hygienu a bělení zubů volejte dentál ...

více

MUDr. Kubíčková Zuzana, nový tel. kontak ...

[10/08/2019] Pro objednávání na laserové odstranění mateřských znamének volej ...

více

OMEZENÍ PROVOZU! ...

[09/07/2019] OMEZENÍ PROVOZU! Z PERSONÁLNÍCH DŮVODŮ JSOU AŽ DO ODVOLÁNÍ ...

více

1-4 | 5-8 | 9-12 | 13-16 | 17-20 | 21-24 | 25-28 | 29-32 | 33-36 | 37-40 | 41-44 | 45-48 | 49-52 | 53-56 | 57-60 |

Exté

Masarykova 12 602 00 Brno
Infolinka: +420 542 215 119
E-mail: info@exte-brno.cz